Lyžařské Novoměstsko

Příprava na sezonu 2022/2023

/ Erik Havlík

Zimní sezona již pomalu klepe na dveře. Ačkoliv se dle předpovědi počasí sněhové pokrývky patrně v dohledné době nedočkáme, práce na zlepšení kvality upravovaných lyžařských …

Příprava na sezonu 2022/2023

Zimní sezona již pomalu klepe na dveře.

Ačkoliv se dle předpovědi počasí sněhové pokrývky patrně v dohledné době nedočkáme, práce na zlepšení kvality upravovaných lyžařských tratí již dávno začaly. V tomto článku bychom tedy rádi shrnuli všechny novinky, které na vás čekají, ale také jakým způsobem samotná příprava probíhá.

Nejdůležitější každoroční částí přípravy je uzavření smluv s majiteli pozemků, kteří na sezonu umožní lyžařské veřejnosti, aby se na jejich pozemcích mohly upravovat tratě. V současné době se smlouvy kompletně dokončují. 

Novinkou je nový způsob, jakým můžete přispět na sbírkový účet. V terénu, na webu Mikroregionu Novoměstsko a na našem webu Lyžařského Novoměstska se nyní setkáte se samolepkou, která je opatřena QR kódem. Ten vám nyní platbu případného daru usnadní. Jak vypadá, můžete vidět níže. Za všechny dary velmi děkujeme.

Možná nejdůležitějším krokem ke zlepšení současných podmínek je oprava značení lyžařských cedulí na tratích, která byla na tuto sezonu plánována. Tu část tratí, která se v posledních letech upravuje, jsme projeli a zjistili současný stav značení. Nyní probíhá výroba polepů na nové cedule, které tak nahradí ty staré, které jsou ve špatném stavu anebo obsahují informace, které již nejsou platné (pozn. jako informace o vzdálenostech apod.). Značení bude na sloupky instalováno spolu s novými cedulemi s informacemi o sbírkovém účtu v co nejbližší době.

Nedílnou součástí úpravy tratí na Novoměstsku je výpomoc všech dobrovolníků, kteří rádi a aktivně přiloží ruku k dílu. Stejně jako vloni, tak i letos věnovali dobrovolníci desítky hodin času na přípravu stop na zimu. Je to činnost, jejíž výsledky pak v zimě nejsou v podstatě vůbec vidět, ale když se neudělá, trápí pak lyžaře ve stopě spousta drobných nepříjemností. Zvláště v našich podmínkách, kdy je sněhu obvykle malá vrstva, je i chvilka práce s motorovou kosou zkrátka poznat. Dobrovolníci také pokračují v opravách mostků, které však budou muset být časem obnoveny všechny. Ukázku práce dobrovolníků a také fotodokumentaci současného stavu směrníků pro vaši lepší představu najdete níže ve fotogalerii článku.

Závěrem za spolupráci a poskytnutí techniky i materiálu moc děkujeme místním firmám a spřáteleným sdužením jako např. Aeroklub Přibyslav, E.Mont, s.r.o. či Ski SnowPark Harusák a dalším, dále také obcím v Mikroregionu Novoměstsko a především majitelům pozemků, po kterých vedou lyžařské trasy.
Předem děkujeme všem za dobrovolný příspěvky na údržbu. Peníze ze sbírkového účtu jdou nejen na opravu cedulí, mediální publicitu tratí na Novoměstsku, ale i na materiál, který je k opravě můstků nezbytný. Vzdáleným cílem je nákup rolby pro údržbu i v oblasti směr Sněžné, Milovy, Jimramov, Věcov.
Za fotografie a informace o práci dobrovolníků děkujeme panu Martinu Křižovičovi. 
Z bílé stopy Mikroregion Podcasty ze stopy

Lyžování podporují

baner2LBT1629716298EG-Dlogokraj-logonovomestsko_225_blueKoruna_Vysociny_logo_horizontal_colour_inversLogo – podpora lyžařských tratí