Z bílé stopy – #1 Základní informace

Lucie Příhodová  Sdílet článek na nebo

Voilà, první díl našeho nového seriálu pro všechny milovníky běžkařského lyžování je tu!

Z bílé stopy – #1 Základní informace

Počasí nás stále drží v napětí, čekáme na dostatečné množství sněhu, které nám umožní vyjet s technikou do terénu. Pro toto mezidobí jsme si pro vás připravili souhrn základních informací a plánů na další údržbu v letošním roce. Snad vám tím ulehčíme plánování výletů a orientaci ve stopě.

V úvodu bychom rádi zmínili, že letošní rok je v Novém Městě ROKEM LYŽAŘŮ. Připomínáme si významné osobnosti spojené s lyžováním, tradice, kulturní akce budou doprovázeny tématickými doprovodnými programy. Více zde: https://sport.nmnm.cz/r/rok-lyzaru/

Novinkou jsou také PODCASTY ZE STOPY. První už je v éteru a můžete si tak poslechnout povídání moderátora Petra Hladíka s novoměstskou olympioničkou Dagmar Hromádkovou.

Celý díl prvního podcastu najdete zde:

https://open.spotify.com/show/5W2aM3jRzIy9SQEhVqFVM8

https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9hbmNob3IuZm0vcy83OTAwMWViOC9wb2RjYXN0L3Jzcw?hl=cs

https://anchor.fm/aneta-linkov/episodes/Podcasty-ze-stopy-1-e1c9quv

 

Z historie…

Lyžařské trasy vznikaly postupně jako přirozená zimní alternativa k turistickým trasám propojujícím obce na sever a severovýchod od Nového Města na Moravě. Tím se výrazně liší od většiny běžkařských oblastí v ČR, které se obvykle nacházejí ve vrcholových partiích horských oblastí (Jizerské hory, Šumava, Krkonoše, Orlické hory, Jeseníky,). Velká část tras nevede po cestách, ale po loukách a polích, což často znesnadňuje údržbu a průběh tras se může mírně lišit od zákresu v mapách.

Nižší poloha je samozřejmě také méně výhodná z hlediska sněhových podmínek, ale nenáročný terén, poměrně malé vzdálenosti mezi obcemi a místy kde je možno se občerstvit a možnost zvolit si různou délku výletu, uspokojí lyžaře všech výkonností.

Poslední větší revize tras a okruhů proběhla v letech 2010/2011. Viz.: Sustrova_Bakalarska_prace.pdf
Z tohoto stavu vycházíme, odpovídá mapovým podkladům na veřejně přístupných portálech (
mapy.cz ©), značení v terénu a je mu přizpůsoben i systém údržby. V několika posledních letech bylo toto schéma doplněno o skútrem udržované stopy i na jih od města. Většinou místní sportovní kluby s pomocí např. dobrovolných hasičů, udržují stopy v okolí Slavkovic, Řečice, Radešínské Svratky. Těmito okruhy se ale budeme zabývat podrobně později v samostatném článku.

Přirozeným hlavním východiskem je Nové Město na Moravě a lyžařský sportovní areál u hotelu Ski, nyní Vysočina Arena. Je to dáno zejména dobrou dopravní dostupností autem, vlakem, autobusem a dostatečnou parkovací kapacitou. Dalšími nástupišti do stop jsou Tři Studně, Vlachovice, Rokytno, Fryšava, Kadov, Sněžné, ale již s omezenějšími možnostmi parkování.

Příště prozkoumáme jednotlivé běžkařské okruhy.

Vaše náměty a připomínky můžete zasílat na: stopy.nmnm@gmail.com a novomestsko@tiscali.cz

 

 
Dotazník